Standings

  Team Region Record Overall Record
1. Thompson 6-0 12-0
2. Cavalier 5-1 8-2
3. New Rockford-Sheyenne 4-2 5-4
4. North Border 3-3 4-5
5. North Star 2-4 3-5
5. Midway-Minto 2-4 3-5
7. Drayton-Valley-Edinburg 0-6 0-8
--- ADVERTISEMENT ---

Scores

Schedule and Scores

8/19/16
Thompson 46 @ May-Port CG 14
Midway-Minto 20 @ Hatton-Northwood 54
Drayton-Valley-Edinburg 0 @ Finley-Sharon-Hope-Page 50
Cavalier 48 @ Divide County 8
North Star 55 @ Benson County 0
New Rockford-Sheyenne 26 @ North Prairie 58
St. John 50 @ North Border 0

8/26/16
Cavalier 42 @ North Star 25
Thompson 35 @ North Border 8
Drayton-Valley-Edinburg 0 @ Midway-Minto 44
Benson County 8 @ New Rockford-Sheyenne 48

9/2/16
North Border 12 @ Cavalier 54
Midway-Minto 8 @ Thompson 78
New Rockford-Sheyenne 20 @ North Star 16
Surrey 22 @ Drayton-Valley-Edinburg 12

9/9/16
Cavalier w58-12 @ Midway-Minto
North Star 55 @ Drayton Valley-Edinburg 8
North Border @ New Rockford-Sheyenne w52-30
TGU @ Thompson w52-14

9/16/16
North Star  @ Thompson w56-8
Midway-Minto  @ New Rockford-Sheyenne w48-24
Drayton/Valley-Edinburg @ North Border w46-14

Cavalier w40-36 @ St. John

9/23/16
Cavalier @ Thompson w28-6
North Border @ North Star w44-36
New Rockford-Sheyenne w60-0 @ Drayton-Valley-Edinburg
Four Wimds @ Midway-Minto w36-8

9/30/16
Drayton/Valley-Edinburg  @ Cavalier w70-0
Thompson w42-14  @ New Rockford-Sheyenne
North Star  @ Midway-Minto w42-38

North Border w48-18 @ Dunseith

10/7/16
New Rockford-Sheyenne  @ Cavalier w42-8
Thompson w66-6 @ Drayton/Valley-Edinburg
Midway-Minto  @ North Border w50-14

North Prairie w48-6 @ North Star

Playoffs

10/15/16
G1: R1 #3 Richland w18-10 @ R3 #3 Linton-HMB 
G2: R1#4 Hatton-Northwood @ R2 #2 Cavalier w50-20
G3: R3 #4 Kidder County w24-22 @ R2 #3 New Rockford-Sheyenne
G4: R2 #4 North Border  @ R1 #2 Wyndmere-Lidgerwood w49-24

G5: R6 #3 Divide County w36-32 @ R5 #3 Hettinger-Scranton
G6: R4 #4 Drake-Anamoose @ R6 #2 Kenmare-Bowbells w70-12
G7: R6 #4 Tioga @ R4 #3 TGU w44-0
G8: R5 #4 Bowman County  @ R4 #2 St. John w42-0

10/22/16
G9:Richland @ R2 #1 Thompson w66-19
G10:Cavalier @ R3 #2 Napoleon/Gackle-Streeter w32-26
G11:Kidder County @ R1 #1 Hankinson w24-16
G12:Wyndmere-Lidgerwood @ R3 #1 Shiloh Christian w46-41

G13: Divide County @ R4 #1 North Prairie (8-0) w62-6
G14: Kenmare-Bowbells w33-8 @ R5 #2 Richardton-Taylor-Hebron (6-2)
G15: TGU @ R5 #1 New Salem-Glen Ullin (7-1) w40-12
G16:St. John w16-14 @ R6 #1 Mohall-Lansford-Sherwood (7-1)

10/29/16

Quarterfinals
Napoleon-Gackle @ Thompson w52-0

2:00 PM Hankinson vs. Shiloh Christian w12-8

Kenmare-Bowbells @ North Prairie w46-12

St. John @ New Salem-Glen Ullin w44-12

11/5/16

Semifinals

Thompson w44-30 @ Shiloh Christian

New Salem-Glen Ullin w38-14 vs. North Prairie

11/11/17

12:00 PM Championship Thompson w54-20 vs. New Salem-Glen Ullin KMAV 105.5 FM